A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pénzügyek. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pénzügyek. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 2., szerda

az árakról

"Közérdekű" rovatunk harmadik része következik.

Kronologikus sorrendben haladva a kiérkezésünk után az első dolog, amiért fizettünk, a szállás volt. Ugye az az alap, hogy a gyakornokok szobát bérelnek, ezeknek az átlagára olyan 600-700 euró/hó, és ezt viszonyítsuk az 1100-1200 eurós fizetéshez (a Bizottságnál 1100, a Parlamentnél 1200). Általában ez egy rendesen berendezett, általában tiszta szobát jelent internettel, közös konyhával, amit a főbérlő szabályaitól függően lehet használni (pl. van, ahol csak megadott idősávokban), mosási lehetőséggel, stb. A mi szobánkkal nagyon nagy mázlink van, mert itt van reggeli is az árban, jön takarítónő két-háromhetente és van ágynemű- és törülközőcsere háromhetente, plusz van mosógép a pincében, és a konyhában is azt használunk, amit akarunk. De ez tényleg kivételes. Mi itt - így, hogy ketten vagyunk - fejenként 460 eurót fizetünk, de akik még a házban laknak, egyszemélyes szobákban, ők 585 eurót.
Szóval már ez önmagában elég drága. Persze vannak szobák 300-400 euróért is, apácazárdában (nem vicc), tehát nyilván a megfelelő korlátozásokkal. De ha valakinek az megfelel, akkor mázlista, mert nagyon sokat spórolhat. Amúgy érdekes, hogy a lakások ennél nem sokkal-sokkal drágábbak, 800-900 euróért már Luxembourg városban is lehet találni bútorozott stúdiót, vidéken ennél kevesebbért is akár. 

Ami még a kezdetekkor felmerülhet kiadásként, az a SIM-kártya vagy előfizetés, utóbbiról nem tudok semmit, a SIM-kártya a legtöbb helyen 10 euró, ami le is beszélhető. 

Aztán jönnek az alapvető élelmiszerek. Nekünk - megint csak szerencsénkre - kenyeret nem kell vennünk, mert a reggeli miatt ki van téve, és ha elfogy, mindig van a mélyhűtőben "új", de ha mégis veszünk kenyeret, akkor az bagett, és általában 0,75-1,50 euróba kerül darabja, amit aztán min. két napig lehet enni. A tej (amit mi csak az irodai kávézáshoz veszünk, másfél hetente egy litert kb.) 2-3 euró (1,5%-os UHT). A sajtokból nagyon sokféle van, 20 deka szeletelt maasdamer vagy emmentáli 4 euró, a felvágottak viszont borzasztó drágák, 4-5 szelet pulykasonka minimum 3 euró attól függően, hogy hol vesszük. Amit mi még gyakran veszünk, az a koktélparadicsom (25 dkg 2-3 euró) és a narancslé (1,30-1,90/liter). Gyümölcsökből én a pomelóra vagyok most nagyon rákattanva, az 2 euró/db, amúgy a most szezonális narancs és mandarin kilója 3 euró körül van. Nem jut most más eszembe, hogy mit szoktunk rendszeresen venni, talán az irodai kávézáshoz a kávékapszulák, abból egy csomag (10 db) 4 euró, így a délutáni kávézás kb. 50 centre jön ki (beleszámoltam a tejet is). 
Ebédelni a menzán ebédelünk, az napi 3-6 euró. 

Ami tartós fogyasztási cikk, az pl. a mosószer, amiből másfél liter 8 euró, de az aztán jó is két hónapig, meg persze a mindenféle higiéniai dolgok: sampon, tusfürdő 3-4 euró, fogkrém szintén. De ezek nem rendszeres kiadások nyilván, ahogy az alapozó (itt 12, Németországban 6 euró) sem.

Még költünk a közlekedésre, ha kimegyünk a városból (városi bérletet kapunk a munkahelyünktől), Luxemburgon belül a vonat- és a buszjegy egységesen 2 euró két órára, 4 euró egész napra. A buszközlekedés a városban szombaton és azokon a vasárnapokon, amikor nyitva vannak a boltok (pl. Advent), ingyenes, illetve pénteken és szombaton van ingyenes éjszakai busz. (Amúgy semmilyen nincs.) 

Ha esetleg megengedjük magunknak azt a luxust, hogy ruhaneműt vegyünk, akkor pl. van egy egész olcsó cipőbolt, ahol én 40 euróért vettem csizmát, amúgy az Auchanban lehet olcsón (az itteni árakhoz képest olcsón!) venni kicsitgagyit. 

2015. november 10., kedd

retrospektív (értsd: kusza) bejegyzés az elmúlt pár napról

A mai munkanapom extra rövid volt, 3/4 5 van, és már itthon vagyok, és csak 8-kor keltem. Ma ugyanis elmentünk (többesszám: a bizottsági gyakornokok) megnézni az Európai Befektetési Beruházási Bankot és az Európai Számvevőszéket. Mondhatom, rettentő izgalmas volt (se!). A Befektetési Beruházási Bankban annyi izgalom azért volt, hogy kaptunk inni, nagyon fancy kétdecis üveges 100%-os gyümölcsleveket, kávét, stb., meg hogy az épület nagyon jól néz ki, és a női WC-ben van melegvíz* van kitéve betét és tampon! O.o 
Jó, még az is izgalmas volt, hogy az egyik gyakornok rákérdezett a quantitative easing-re, és a nő azt mondta, idézem, I have no idea what you're talking about (fogalmam sincs, miről beszél) - pedig erről azért még nekem (!) is van idea-m, ha nem is véleményem, de legalább már hallottam a dologról, és még csak nem is dolgozom 18 éve az EBB-ben, mint a nő, aki a bemutatót tartotta. Hát ez volt az összes izgalom. A számvevőszéken az előadó pasi megkért random embereket, hogy mondják el az anyanyelvükön, az ő hazájukban hogy hívják az állami számvevőszéket (így). Vicces volt. Mindenesetre mivel a főnököm azt mondta, használjam ki, hogy megszerveznek nekünk ilyen programokat, és ne menjek be, szófogadóan nem mentem be. 

Retrospektíven haladva a következő téma a szülinapom, tegnapelőtt, de igazából nem aznap volt csak, mert már a hét közben elkezdtem kapni képeslapokat - és egy darabig nem is fogtam gyanút, csak úgy a 4. környékén, hogy hmmm, csak nem a Fanni keze van ebben? (Csak de. <3) Köszönöm mindenkinek, akitől már megkaptam, és annak is, akitől még nem! Kiraktam az irodában (ez még nem az összes):


Persze a cukika kórusom megint meglepett, kaptam tőlük egy videót, amin a Happy birthday-t éneklik vasárnap este a koncert után a kocsmában, jól kihangsúlyozva, hogy Veeee-raaaaaa... :D És tegnap a gyakornokok is megleptek, ez most már tradíció, hogy az egy épületben levők vesznek egy kis sütit az aktuális szülinaposnak és közösen felköszöntik. :)) Meg persze tök sokan írtak FB-n, meg e-mailben, szóval jó szülinap volt.

A hétvégét (csak hogy tovább menjek a visszafelében [sic]) Frankfurtban töltöttük Benedekkel, igazából nem nagyon van ott mit nézni, viszont gyönyörű volt az idő, úgyhogy így éreztük magunkat:

Látszik mind a 26 évem összes megfontoltsága.
Sajnos két olyan dolog, ami érdekes lett volna - Judengasse Museum és zsidó temető - zárva voltak felújítás céljából, úgyhogy nem néztük meg, voltunk viszont a főtemetőben (Hauptfriedhof), ami gyönyörű volt, meg megnéztük a dómot, a bolhapiacot szombaton, meg sétáltunk a Majna-parton. Jó szülihétvége volt. És felfedeztem, hogy a dolgok tényleg mennyivel olcsóbbak Németországban, mint itt... Összehasonlításképp, egy alapozó itt 12 euró, Frankfurtban ugyanaz 5. A kaja is olcsóbb, de a tartós fogyasztási cikkeknél még markánsabb a különbség. 

Mi is volt még... Ja, igen, arról akartam írni még a múlt héten, hogy van lehetőség arra a gyakornokok körében (sic!), hogy nyelveket tanítsunk egymásnak, lehetőleg az anyanyelvünket, ingyen és bérmentve. Úgyhogy felajánlottam, hogy ha van érdeklődő, szívesen tanítok magyart, és mit tesz Isten, azonnal jelentkeztek is hárman, két lengyel és egy szlovák, ráadásul a két lengyel közül az egyik nem is gyakornok, hanem bizottsági dolgozó, csak hallott róla a másik lengyeltől, hogy van magyaróra. :D Eddig két "óránk" volt, azért idézőjelben, mert mindkétszer 25-30 perc volt kávészünetben - olyankor mindenkinek jobban fog az agya, mint munka után -, és nagyon élvezték a lányok, persze egyelőre igyekeztem nem a nyelvtanról beszélni, hanem játékosabbra, viccesebbre venni a hangot, és nagyon bejött. A múlt héten például vittem nekik olyan szavakat, amik hasonlóak angolul, franciául és a szláv nyelveken, de máshogy vannak magyarul, pl. irodalom, történelem, földrajz (ez Fanni ötlete volt), egyetem. És mindegyikhez adtam segítséget, hogy pl. irodalom / ír = to write, és ez alapján találják ki, mi lehet, és volt, amire rájöttek, de nem mindenre, viszont nagyon élvezték. :) A következő alkalom csütörtökön lesz, most kifejezetten szláv jövevényszavakat fogok vinni, aztán jövő héten jöhet a tárgyas és az alanyi ragozás. :P

Meg arról is akartam írni, hogy szerintem túl vagyok a nászutas fázison, de ez nem baj, csak észrevettem pár napja, hogy olyan dolgokról panaszkodom, amik korábban nem zavartak, vagy pont, hogy örültem nekik / érdekesek voltak. (Például hogy milyen jellegű szövegeket kapok fordításra.) Még mindig jól érzem magam és NAGYON örülök, hogy itt vagyok, de ez már nem a rózsaszín, hanem a standard szemüveg. :)


*A JMO-ban egyetlenegy férfi WC-ben folyik csak melegvíz, ott is csak azért, mert elromlott a csap. Sehol máshol az épületben nincs melegvíz. Seriously.

2015. október 5., hétfő

Brüsszeli (és antwerpeni) csipke

Mivel elég hosszú lenne elmesélni, hogy mi mindent csináltam ez alatt a nagyon hasznos (se!) öt nap alatt Belgiumban, inkább két részre bontom, pluszokra és mínuszokra. És ez utóbbival kezdem, hogy utána a jó dolgokkal el is nyomjam. ;)

Az egésznek SEMMI értelme nem volt számunkra (többesszám: luxembourgi gyakornokok). A két welcome event kizárólag azok számára tartalmazott hasznos (vagy bármilyen) információt, akik Brüsszelben fogják tölteni a következő öt hónapot. Minket konkrétan leszartak. Ma, a hivatalos welcome conference-en volt az első (!) alkalom, hogy egyáltalán a luxembourgi gyakornokok mint olyan(ok), szóba kerültek. 
Ez a másik: két welcome event volt, és azon túl, hogy egyiknek sem volt értelme, legalább jó messzire szervezték őket egymástól, mármint időben, az egyik csütörtökön volt, a másik ma. És mindkettőt letudhattuk volna egy nap alatt. Maximum kettő, ha nagyon sokat akar beszélni valaki. :P A harmadik, hogy mivel elég macerás lett volna a két esemény között hazajönni, nyilván inkább maradtam Brüsszelben, és nyilván kellett szállást-kaját-közlekedést fizetnem. És ezt a Bizottság megtéríti, mi az, hogy, napi 92 euró napidíjat kapunk... február végén. Ez volt tényleg a legrosszabb az ottlétben, hogy ebben a hónapban mi (= bizottsági gyakornokok) eleve a tizenötödike helyett csak a hónap végén kapunk fizetést, plusz holnap kapunk csak luxembourgi bérletet és holnaputántól tudunk a bizottsági menzán enni (3,40 eur/menü). Addig mindenki húzza ki, amivel tudja. Csak avégett, hogy értsétek, mi a probléma, én a brüsszeli 4 (teljes) nap alatt kb. 300 eurót költöttem! Rengeteg pénz. És nem arról van szó, hogy bementem minden boltba és összevásároltam az összes szuvenírt/gofrit/sört/csokit. Persze nyilván volt olyan, amit nem kellett volna megvennem, de erről majd a pozitívumok részben. :P De - elsősorban az aggódó felmenők megnyugtatására mondom - még így is viszonylag olcsón ettünk és laktunk. Erről is majd a következő részben. 
Még egy gondolat erejéig visszatérek magukra a welcome eventekre, aztán nem panaszkodom, hanem inkább örülök. A welcome eventek hihetetlenül, kifejezhetetlenül semmitmondóak voltak. Leginkább a mai konferencia. Nettó bullshit. És ha a közönségből valaki feltett konkrét kérdést, akkor arra is elkenték a választ, például senki nem tudta meg, hogy milyen esélyei vannak egy vak olasz lánynak a gyakornokság után Brüsszelben bármilyen munkát kapni. Pedig ez két, állítólag kulcsfontosságú EU-s területet is érint, a fiatalkori munkanélküliséget illetve a szolidaritás/esélyegyenlőség/akadálymentesség témáját. De se Navracsics (!) biztos úr, se a jelenlevő olasz EP-képviselő nem tudták se azt mondani, hogy fingjuk fogalmuk nincs, se azt, hogy ilyen és ilyen lehetőségek vannak, hanem ehelyett mindketten 25-25 percig beszéltek teljesen másról.

És most jöjjön a pozitív rész.
NAGYON NAGYON NAGYON NAGYON jófej emberekkel ismerkedtem meg, leginkább egy lengyel és egy máltai lánnyal spanoltam össze, angolul csapattuk négy napig, és egyáltalán, mindenki egészen szimpatikus volt, tényleg the cream of the cream ezek a gyakornokok, tök intelligensek, széles látókörűek, stb. 




Ezen kívül nagyon szép időnk volt végig, és most láttam Brüsszelnek olyan részeit is, amiket eddig nem, úgyhogy kezdem kifejezetten megszeretni. Plusz nagyon jó helyen szálltunk meg, ami dupla megkönnyebbülés volt, egyrészt saját magam miatt, másrészt pedig mert még amikor lefoglaltam a hostelt, beírtam a csoportba, hogy ezt találtam, és tök sokan követtek és lefoglalták. Úgyhogy szerintem már nem lennék életben, ha nem lett volna jó. :P 








Nagyon jókat ettünk, főleg az Exkiben, levest, szendvicset, salátát, néha sütit. Nemcsak finom és egészséges, de még szép is az összes kajájuk! A körülményekhez képest (Belgium, bio kaja) nem drága. Egyszer ettünk gofrit, de az is sok volt, öt hónapra elegendő tejszínhabot nyomtak rá. Söröztünk is, tegnap voltunk a Delirium Tremensben végre, ami egy kultikus brüsszeli kocsma, három szintje van és 1200 különböző fajta söre, én a "Barbar" nevű, mézes, szőke sört próbáltam ki, erős volt, de egészen finom. 





 



Mivel volt három teljesen üres napunk, szombaton elmentünk Antwerpenbe, tök cuki hely, de igazából nagyon kicsi és elég rá kb. 3 óra. Az óváros szép, de egyébként tényleg semmi extra.





Ugyanaznap este pedig részt vettünk a Nuit Blanche ("fehér éjszaka") nevű programon, ami a hosteltől gyalogos távolságra volt, mindenféle installációk fénnyel, hangokkal, a városi térbe integrálva, teljesen ingyenes, ha jól emlékszem, 25 vagy 26 állomás volt, mindegyiket végiglátogattuk, és még így is hazaértünk már éjfél körül. 






Ami még plusz, hogy az volt az egyik küldetésem/ünk, ahogy Fanni korábban említette, hogy vegyünk hátizsákot, ezt sikerült teljesítenem Brüsszelben, egy strapabíró, vízhatlan, sokrekeszes, ráadásul bordó példányt tettem magamévá az arab (muszlim? nem tudom, mi a politikailag korrekt... mindenesetre bevándorló :D) bevásárlóutcában huszonöt euróért, ami az Auchanban tapasztalt 55-höz képest nem rossz, sőt.